Faanyagú tető- és/vagy födémszerkezet felújítása, szigetelése előtt áll?

Kerülje el a hiányos felújítási tervből adódó vagy visszabontás miatt felmerülő többlettköltségeket megfelelő diagnosztikával!

Az első és legfontosabb lépés a felújítás megkezdése előtt a faszerkezet alapos és szakszerű átvizsgálása. Ezt előzetesen a felújító elvégezheti önmaga vagy szakember bevonásával.

 

Ha saját magunk szeretnénk meggyőződni az épületünk faanyagának állapotáról, akkor fontos, hogy tudjuk: mit, hogyan és miért teszünk.

  • Mit? Lehetőség szerint nézzük át a tető- és födémszerkezet valamennyi faanyagát. Előzetesen fontos a héjazat állapotának és ebből fakadó beázásoknak (pl. elemeken ázásfoltok, födémfeltöltésen csöpögésre, tócsák jelenlétére utaló nyomok – ezt praktikus eső közben nézni) a lokalizálása. A súlyosabb beázásokat a zárófödém alsó síkján is megjelennek, ha nincs eltakarva (pl. álmennyezet). Ezeken a helyeken mindenképpen ellenőrizni kell a takart elemek állapotát is, ha van szigetelés, födémfeltöltés, akkor szükséges azok megbontásával a födémgerendákat is feltárni.
  • Hogyan? Az ellenőrzés során figyeljünk arra, hogy előfordulnak-e biológiai károsodásra utaló jelek (pl. gombabontott, könnyen morzsolható, korhadt faanyagok; gomba termőtestek jelenléte; rovar kirepülőnyílások és ezek környezetében kihulló furatliszt). Ezek mennyiségi, elhelyezkedési (pl. elem mentén, csomópontban), kiterjedési előfordulásának feltérképezése a vizsgálat célja.
  • Miért? Előzetesen fel lehet mérni a felújítás során a faanyaggal kapcsolatos beavatkozásokhoz szükséges anyag- és munkamennyiséget. Fontos az aktívan fertőzött részek lokalizálása a szakszerű mentesítés és további állapotromlás megelőzése érdekében. Kivitelezés folyamán a faanyagon fellelt hibák miatt a már elkészült átalakításokat/kiegészítéseket szélsőséges esetben vissza kell bontani az egyes javításokhoz, majd ezt követően újra el kell végezni az adott munkákat.

Ha bizonytalan abban, hogy az állapotfelmérést megfelelően el tudja végezni, akkor érdemes szakember segítségét kérni. Kevesen tudják hazánkban, hogy van egy faanyagvédelmi szakértői szakma, melyet jelenleg 40-50 olyan aktív szakember képvisel, akik segítenek akár a felmérés elvégzésében, a kivitelezés műszaki felügyeletében vagy szükség esetén szakvéleményt is készítenek (ez utóbbi műemléki épületek felújítása esetén kötelező is).

Faanyagvédelmi szakértőt kereshet a Magyar Mérnöki Kamara mérnöki névjegyzékében, itt a szakterület keresőbe írja be a „SZÉS14” szakértői kódot, de találhat szakembert weboldalunk „Szakemberek” menü pontjában is.

Egy szakértő bevonása nem csak a szakszerűen elvégzett faanyagvizsgálat miatt megtérülő, hanem általa célzott megoldást és javaslatokat is kaphat a megrendelő a problémák kezelésére. Ezzel megelőzhetők a sikertelen próbálkozások (pl. biológiai károsítóktól való eredménytelen mentesítés, menthető faanyagok kidobása, később jelentkező probléma okán szükséges szigetelés, gipszkarton megbontása, belső felújítás után jelentkező szerkezeti változások) miatt keletkező többletkiadások.

Az épületek felújítása során számos problémával szembesülünk. Amennyiben egy ilyen projekt nincs kellően előkészítve és a kivitelezés alatt derülnek csak ki faszerkezetekkel kapcsolatos súlyos biológiai hibák, annak jelentős anyagi vonzatai lehetnek. Előfordult olyan is, hogy padlástér beépítése során már megépült falakat, gépészeti alapszerelést kellett visszabontani a fafödém szakszerű gombamentesítése érdekében. Másik esetben a tetőszerkezet teljes cseréje volt végül indokolt a tartószerkezeti rendszeren t

apasztalt súlyos szerkezeti csomóponti és elemek menti károsodások miatt, ami a tervezett energetikai korszerűsítés költségeinek többszörösét jelentette, és ami szűkebb anyagi keretek között hatalmas terhet eredményez az Építtetőnek„ emeli ki Csizmadia Ákos faanyagvédelmi szakértő, aki közel 10 éve vesz részt ilyen jellegű épületek felújításánál. „A népi és a műemléki épületek további tapasztalatot és hozzáértést igényelnek, mert a képviselt értékeik miatt sokkal összetettebb a problémakör, ami legtöbbször

 meghaladja az általánosabb felújítási munkákban jártas kivitelezők szakértelmét. A nagy épületszerkezeti vastagságok, különleges tartószerkezeti rendszerek, eltérő anyaghasználat, valamint látszó szerkezetek sokszor jelentősen befolyásolják a szakszerű, hosszútávra szóló felújítás koncepcionális tervezését. Egy-egy kisebb módosítás, kiegészítés, szerkezeti csomóponti átalakítás, szakszerű tervezés, a modernebb anyagok és technológiák adaptálása jelentősen növelheti a faszerkezet várható élettartamát.” hangsúlyozza a szakember.

A faanyagokon észlelt gomba- és rovarproblémák kezelésére a szakértők többsége a XILIX gél Fongi+ faanyagvédőszert ajánlja. Ez az egyetlen hazai védőszer, amely speciális állaga révén több cm mélyen tud beszívódni a faanyagba, így eljut a fakárosító lárvákhoz és a gomba micéliumokoz, kettős hatóanyaga révén pedig gyorsan elpusztítja azokat. Ezen a weboldalunkon további információkat is talál a faanyagvédelemről és a szakszerű kezelésről is.

Segített Önnek cikkünk? Ha további kérdése van, hívjon bennünket (Mező Fruzsina-üzletfejlesztési koordinátor, +36 30 095 09 46) vagy tegye fel kérdéseit Csizmadia Ákosnak (+36 30 600 56 91, email: csizmadia_akos@hotmail.com).