Nagyon változatos problémákkal fordulnak hozzánk a weboldalunk látogatói. A napokban kaptunk egy tanulságos megkeresést Debrecenből, ahol egy családi ház tetőszerkezetében cincérekre lettek figyelmesek. A fiatal pár 2 éve vásárolt felújítandó családi házat. Vásárlás során kecsegtetően hangzott, hogy a 80’as években épült lakóház tetőszerkezetét 10 éve felújította az előző tulajdonos. A fiatalok vásárlás után, elkezdték a korszerűsítést és előkerültek a rejtett hibák.
A tetőn a korábbi felújítás során héjazatcsere történt, de mint kiderült, a faanyagok állapotára nem fordítottak kellő hangsúlyt. A tartógerendák nagy részén kéregmaradványokat is hagytak, amely kiváló búvóhelyet biztosít a fakárosító rovaroknak. Szíjácsbogár mellett pár cincér is megmutatta magát idén nyáron. –A cincérek kifejlett egyedei májustól augusztusig rajzanak, ekkor figyelhetőek meg leginkább.
Az új tulajdonosok, már faanyagvédelmi szakértőt is bevontak a probléma megoldásába, aki a Xilix védőszer használatát javasolta az alábbi teendők szerint.
Közösen, megállapított, javasolt teendők:
- A tető teljes szerkezetét át kell vizsgálni, ahol szükséges a faanyagot cserélni kell vagy megerősíteni.
- A tartógerendákról a kéregmaradványokat el kell távolítani.
- A szerkezetet portalanítás után Xilix védőszerrel szükséges kezelni, amely tartós és mély védelmet nyújt.
–A cincérek lárvái, általában a faanyag felszíne alatti (szíjács) réteget fogyasztják, 3-5 évig fejlődnek, mely során kiterjedt járatrendszereket hoznak létre, ezért olyan védőszerre van szükség, ami a lárvákig eljut.
A XILIX gél jelenleg az egyetlen faanyagvédőszer hazánkban, amely géles állaga révén fokozatosan szívódik fel, és a kettős (rovar- és gomba elleni) hatóanyagot legalább 3 cm méter mélyen bejuttatja a faanyagba. A mély beszívódásnak és a rovarölő hatóanyagnak köszönhetően, a tetőszerkezet faanyagának kezelésével, a faanyag mélyebb rétegeiben élő lárvák is elpusztulnak. Hosszútávú hatása révén, a kezelést követően lerakott petékből az esetlegesen kikelő lárvák, már nem fogják tudni berágni magukat a faanyagba. Gombaölő hatóanyaga által, a fakárosító gombák okozta problémák is kezelésre, megelőzésre kerülnek.
A szakszerű és hatékony kezeléssel vélhetően sikerül a régi faanyagokat rovar mentesíteni és megtartani. Ezáltal a házaspár jelentős agyag- és munkaerőköltséget tud megtakarítani.