A könnyűszerkezetes házak utólagos faanyagvédelme: Bontás vagy furatozás?
A könnyűszerkezetes házak kivitelezése és fenntartása során kiemelt figyelmet érdemelne a faanyagok védelme, hiszen a rovarok és gombák jelentős kárt tehetnek bennük és utólag már nehéz ezeket megfelelően kezelni. Ha mégis szükségessé válik, az utólagos faanyagvédelemre két módszer lehetséges: a fa tartószerkezetig való visszabontás és a kevesebb bontással járó furatozás.
Furatozás: A kényelmesebb megoldás?
A furatozással a tartószerkezet részleges faanyagvédelme a burkolat megbontása nélkül végezhető el. A kezelés során a – a gipszkarton falazat felől – a gerendákba lyukakat fúrnak. Ezeken a nyílásokon keresztül juttatják be a folyékony vagy géles faanyagvédő szert, amely a furatok környékén behatol a fa szövetébe, ezáltal a beszívódott részeken áthaladó rovarlárvák vagy gombafonalak elpusztulnak. E módszer hátránya azonban, hogy a kezelés előtt nem tudjuk felmérni a szerkezetfa állapotát. Ha a faanyag már erősen rovarrágott, előfordulhat, hogy légüres járatok keletkeztek benne, így a védőszer – például a Xilix gél – nem tud megfelelően beszívódni. Fontos, hogy a furatozás során a lyukak a faanyag kb. 2/3 részéig terjedjenek, hogy minél nagyobb felület kapjon védelmet, de átfúrni sem szabad a teljes keresztmetszetét, hiszen a tartószerkezeti funkciója nem sérülhet. A furatoknak 6-8 mm átmérőjűnek kell lenniük, és ha középen fúrjuk őket, a hatóanyag a furat körül 2-3 cm mélyen védelmet nyújt a faanyag belsejében. A beszívódás hatékonyságát pedig ferde fúrási technikával fokozhatjuk, hiszen így a gravitáció is segíti a védőszer beszívódását.
Ha egy 10x10cm-es gerendára gondolunk, amit a középvonalában furatozunk meg, akkor a furatok körül a 6-7 cm átmérőben lesz kezelve a faanyag, ami furat közelében 2/3 szélességben védelmet fog jelenteni.
A Xilix gél és más védőszer estében is fontos a megfelelő mennyiség, dózis alkalmazása. A termék a furatokba hatékonyan beszívódik, de a megfelelő mélységű, dózisú kezelés érdekében 2 feltöltésre is szükség lehet. Fontos, megjegyezni, hogy a furatozás nem nyújt 100%-kos védelmet, mivel csak a furatok körüli 5-6 cm átmérőjű, védett területeket hozunk létre és nem a teljes felületet kezeljük.
A bontás, mint költséges, de hatékonyabb alternatíva
A bontásos módszer biztosítja, hogy jobban át tudjuk nézni az épület faszerkezetét és megfelelően fel tudjuk mérni az szerkezetfák állapotát. Bár ez a megoldás időigényes és költséges, de hosszútávon eredményesebb lehet.
A szerkezet feltárását követően, a védőszer kijuttatása előtt, a faanyagok átvizsgálása és megtisztítása fontos feladat. A nagy mértékben károsodott részeket le kell bárdolni, a teljes szerkezetet portalanítani kell és a súlyosan károsodott, statikailag veszélyes elemeket meg kell erősíteni vagy cserélni kell. Ezután következhet a védőszer felhordása ecsettel vagy szórással az ajánlott dózis szerint. Az újonnan beépített faanyagokat is kezelni kell, de ilyen esetben megelőző kezelésre számított dózist kell alkalmazni.
A XILIX gél, mint védőszer alkalmazása
A Xilix gél használatakor fontos a megfelelő mennyiség felhordása. A piacon egyedülálló módon ezen védőszer hatóanyaga akár 3 cm-nél mélyebben is beszívódik a faanyagba, melyet számos független vizsgálati eredmény igazol.
Az egyedi géles állaga révén a fa felületére ecsettel vagy szórással felvitt mennyiség egy rétegű kezeléssel gyorsan kijuttatható. Kezelés közben nem csöpög, nem folyik, könnyen kezelhető, hígítást nem igényel, nem szennyezi a munkaterületet. Furatozás során is nagyon hasznos a géles állag, mert nem folyik ki a furatból.
Fontos, hogy a védőszeres kezelés után 3-7 napos száradási időt adjunk a fafelületnek, mielőtt visszaépítjük a bontott elemeket, hogy legyen idő a védőszer nedvességtartalmának elpárolgására. Ne zárjuk be a nedvességet a szerkezetbe idő előtt, mert az csak további problémákat fog szülni.
Összefoglalva
Könnyűszerkezetes épületek esetében kiemelten fontos lenne, hogy már a tervezés során előtérbe kerüljön a faanyagok hosszútávú és hatékony védelme. Az építkezés során, még a szerkezetfa beépítése előtt megfelelő dózisban kijutatott faanyagvédőszer az évek során számos kellemetlen és költséges problémától tudja megkímélni a leendő tulajdonosokat.
Bármelyik faanyagvédőszert is választják erre a célra, javasoljuk, hogy minden esetben olvassák el a termék műszaki adatlapját, legyenek tisztában a javasolt mennyiségek és kijuttatási rétegek számával. Győződjenek meg arról, hogy a kivitelezés során valóban beszerzésre és felvitelre került a szükséges védőszer mennyiség (pl. szállító levélen/számlán szereplő mennyiség alapján). A gyártó által előírt dózis felhasználása kulcsfontosságú a faanyagok védelme szempontjából. Itt is igaz, hogy nem a külső – vagyis nem a faanyagok színe – számít, hanem az, hogy valóban megfelelő védelmet kapott-e az adott faanyag. Mindez kiemelten fontos azért, hogy elkerülhetők legyenek a jövőbeni váratlan és jelentős többletköltségek és a gipszkarton mögül érkező „rovarrágás” igen kellemetlen zaja.
A különböző rovar- és gombakárosítókról bővebben itt olvashat: https://epuletfavedelem.hu/faanyagvedelem/